French Open-A doua serie de sferturi de finală
De Mihai Popan - miercuri, 07 octombrie în categoria Sport
20

Distribuie pe rețelele de socializare

Prima serie a sferturilor de finală disputată ieri s-a încheiat cu următoarele rezultate:

Argentinianul Schwartzman (12 ATP) se califică mai departe în urma meciului disputat cu Dominic Thiem. Primul set al meciului este câștigat la limită de către argentinian, iar în următoarle două Thiem se impune cu scorurile de 7-5 și 7-6. În ultimele două seturi Scwartzman profită de starea de oboseală a adversarului și le câștigă cu scorurile de 7-6 și 6-2.

Jannik Sinner a făcut o impresie importantă publicului, în urma meciului disputat cu Rafael Nadal, datorită devotamentului și ambiției de a se califica în etapa următoare. Tânărul italian, în vârstă de 19 ani, Jannik Sinner, îi creează dificultăți spaniolului în primele două seturi ale partidei. Scorul final al meciului este 3-0, pentru Rafael Nadal.

Marea surpriză a etapei de ieri a fost eliminarea lui Svitolina de către Podoroska. Ambele seturi sunt câștigate de către jucătoarea de tenis din Argentina, N. Podoroska, cu scorurile de 6-4 și 6-2.

Iga Swiatek se califică în etapa următoare după partida disputată cu M. Trevisan, pe care o câștigă cu scorul de 2-0.

A doua serie a sferturilor de finală, la categoriile ATP și WTA simplu, va începe azi și se va disputa între:

P. Kvitova-L.Siegemund, de la ora 13:00.

D. Collins-S.Kenin, de la ora 14:30.

A. Rublev-S.Tsitsipas, de la ora 16:00.

N. Djokovic-P. Carreno-Busta, de la ora 18:30.