Liga a II-a și a III-a-Rezultatele acestei etape
De Mihai Popan - luni, 05 octombrie în categoria Sport
40

Distribuie pe rețelele de socializare

Primul meci al acestei etape este câștigat de către Rapid București cu scorul de 4-2, împotriva echipei Concordia Chiajna. Rapid urcă pe poziția a doua a clasamentului, în urma acestei etape.

Ripensia Timișoara obține cea de a doua victorie în cadrul Ligii a II-a de la începutul noului sezon. Primul gol al partidei disputate cu Gloria Buzău, este înscris de atacantul Constantin Stoica (Gloria Buzău), din penalty. Peste 15 minute, în urma unei greșeli, fundașul Marius Ioniță (Gloria Buzău) înscrie în propria poartă. Golul victoriei este înscris de Vlad Marin Tudorache în minutul 48 al partidei și închide tabela la scorul de 2-1.

Metaloglobus București obține victoria în partida disputată cu Farul Constanța, după un meci în care ambele echipe au avut șanse egale de a câștiga partida. Cele două goluri ale partidei sunt înscrise de formația bucureșteană în minutele 15 și 52, iar în minutul 86, Mazarache înscrie golul care aduce speranțe echipei Farul Constanța, dar într-un final scorul partidei se încheie 2-1, pentru Metaloglobus București.

Dunărea Călărași are un start bun de sezon, cu patru victorii și o singură înfrângere și obține în această etapă o victorie importantă împotriva echipei Aerostar Bacău. În urma acestei etape, Dunărea Călărași își menține poziția a treia în clasamentul Ligii.

Unirea Slobozia obține o mare victorie în această etapă, împotriva echipei CSM Reșița. Scorul final al partidei se încheie 3-0, pentru Unirea Slobozia.

ASU Poli Timișoara pierde această etapă în fața echipei Csikszereda Miercurea Ciuc cu scorul de 2-0, dar își păstrează poziția a patra în clasamentul Ligii.

Petrolul Ploiești obține egalul în meciul disputat cu echipa de pe locul treispreze al clasamentului, ACS Viitorul Tg. Jiu. Primul gol al partidei este înscris de echipa gazdă, ACS Viitorul Tg. Jiu, în minutul 9 al partidei, iar la scurt timp vine replica echipei oaspete, care înscrie prin fundașul Bart Meijers în minutul 27. Scorul final al partidei se încheie 1-1.

Surpriza etapei vine din partea echipei ACSF Recea care obține egalul cu liderul clasamentului Ligii a II-a și a fost la un pas de a câștiga meciul. După un meci în care ambele echipe au arătat un joc frumos de fotbal, dar niciuna dintre ele nu a putut marca golul victoriei, scorul final al partidei se încheie 3-3.

U Cluj domină partida disputată cu Pandurii Tg. Jiu. Clujenii înscriu din minutul 20 al partidei prin gol lui I. Golan, iar la scurt timp în urma unui contraatac, echipa clujeană primește penalty care este transformat în gol de D. Goga, în minutele de prelungire a primei reprize. În ultimele minute a reprizei secunde, gruparea de fotbal condusă de antrenorul Călin Cojocaru, Pandurii Tg. Jiu, încearcă să transforme ocaziile în gol. Scorul final al partidei se încheie 2-0, pentru U Cluj.

Liga a III-a a prezentat în această etapă un joc frumos de fotbal, în care Fc Zalău obține o victorie importantă împotriva echipei Sânmartin și urcă pe poziția a doua a clasamentului.

Noua promovată, Progresul Șomcuta Mare pierde în această etapă, împotriva echipei CSM Satu Mare, cu scorul de 4-1 și ocupă poziția a șaptea în clasamentul Ligii.

Sănătatea Cluj obține prima victorie de la startul noului sezon, împotriva echipei Ocna Mureș.

Liderul clasamentului seriei a zecea, CS Minaur Baia Mare, obține cea de a patra victorie de la startul noului sezon și are cel mai bun golaveraj al grupei, cu 14 goluri înscrise și 3 goluri primite. Echipa de fotbal din Maramureș câștigă partida disputată cu Luceafărul Oradea cu scorul de 2-0.