Etapa cartonașelor roșii în Liga I
De Mihai Popan - luni, 05 octombrie în categoria Sport
22

Distribuie pe rețelele de socializare

Universitatea Craiova rămâne liderul clasamentului Ligii I, în urma meciului disputat din această etapă cu Poli Iași. Eliminarea fundașului Marius Mihalache din minutul 37, îngreunează jocul echipei Poli Iași. Golul victoriei este înscris de către Cristian Bărbuț (Universitatea Craiova), în minutul 52 al partidei, care închide tabela meciului la scorul de 1-0.

Sepsi Sf. Gheorghe obține cea de a doua victorie de la startul noului sezon, împotriva echipei Fc Argeș. După o posesie de 69 %, echipa condusă de antrenorul Leo Grozavu, Sepsi Sf. Gheorghe, marchează singurul gol al partidei prin atacantul Istvan Fulop, din penalty.

Fc Voluntari acumulează zece puncte în clasamentul Ligii, în urma acestei etape disputate cu Astra Giurgiu. Prima repriză și începutul reprizei secunde debutează cu golurile atacantului spaniol Jefte (Fc Voluntari). În minutul 55, Mihai Căpățână înscrie golul de 3-1, după un penalty respins de portarul echipei Astra Giurgiu, David Lazăr. Constantin Budescu reduce din handicapul meciului în minutul 83. Scorul final al partidei se încheie 3-2, pentru Fc Voluntari.

Derby-ul românesc se încheie cu victoria roș-albaștrilor. Primul gol al meciului este înscris în minutul 8 al partidei, de către Florin Tănase, iar la scurt timp coechipierul său, Lucian Cristea, marchează cel de al doilea gol pentru echipa FCSB. Dinamo București egalează prin golurile marcate de Borja (minutul 26) și A. Nemec (minutul 42). În urma unei intervenții a mijlocașului Lopez Blanco asupra mingii în careul dinamoviștilor, arbitrul meciului, consideră intercepția acestuia ca fiind neregulamentară, acordându-i cartonașul roșu și dictează penalty pentru roș-albaștri. Florin Tănase închide tabela meciului în minutul 75, la scorul de 3-2. Alexandru Răuță (Dinamo București) este eliminat și el în ultimele minute de prelungire a meciului, în urma unui comportament nesportiv.

Fc Botoșani pierde meciul disputat acasă cu echipa Chindia Târgoviște. Eliminarea fundașului Andrei Chindriș reduce șansele de câștig a echipei conduse de antrenorul Alin Bejan, Fc Botoșani, iar după puțin timp intervine eliminarea mijlocașului echipei adverse, Paul Iacob, care restabilește șansele. Golurile victoriei sunt înscrise de către Vadim Rață (minutul 74, Chindia Târgoviște) și Valmir Berisha (minutul 88, Chindia Târgoviște).

Gaz Metan Mediaș și CFR Cluj obțin egalul în meciurile disputate cu Fc Viitorul și Fc Hermannstadt. Scorul final al ambelor partide este 1-1.

Singurul meci al acestei etape care nu s-a disputat încă este cel dintre UTA Arad și Academia Clinceni, care va începe azi, de la ora 21:00.