Simona Halep este eliminată de către Iga Swiatek
De Mihai Popan - duminică, 04 octombrie în categoria Sport
44

Distribuie pe rețelele de socializare

Tânăra poloneză, în vârstă de 19 ani, Iga Swiatek, are o evoluție foarte bună în primul set și îi creează dificultăți Simonei Halep. Tânăra tenismană câștigă primele trei game-uri ale setului și domină șase din cele șapte game-uri, în timp ce sportiva de tenis a României câștigă doar un game.

Scorul final al primului set este de 6-1, pentru Iga Swiatek.

Setul al doilea debutează cu break-ul polonezei, Iga Swiatek. Simona Halep simte presiunea din partea adversarei, ceea ce îi îngreunează jocul.

Sportiva României începe să-și echilibreze jocul, dar în continuare poloneza îi creează probleme. Cel de al treilea game este câștigat de către Simona, după o serie în care ambele jucătoare au avut avantaj pe durata game-ului.

Jocul agresiv al polonezei o pune în dificultate pe Simona Halep, dar aceasta nu cedează și luptă pentru fiecare minge. În continuare, tânăra poloneză domină cel de al doilea set, pe care-l câștigă categoric cu scorul de 6-2. Iga Swiatek se califică în sferturile de finală din cadrul turneului ,,Roland Garros”.

Jucătoarea de tenis din Polonia va juca în sferturi cu Martina Trevisan.