De Mihai Popan - luni, 28 septembrie în categoria Sport
18

Distribuie pe rețelele de socializare

Rezultatele acestei etape a Ligii I a fotbalului românesc:

Surpriza etapei a fost înfrângerea roș-albaștrilor în partida disputată cu Poli Iași. FCSB înscrie încă din minutul 6, iar după scurt timp, atacantul lui Poli Iași, Andrei Cristea, egalează. Prima repriză a meciului se încheie cu scorul de 3-1 pentru echipa de fotbal din Iași.

Atacantul ieșean, Andrei Cristea, înscrie hattrick-ul în minutul 52 al partidei. După un contraatac al echipei FCSB, arbitrul meciului, H. Fesnic, dictează penalty pentru echipa roș-albaștrilor, iar Florin Tănase reduce din diferență în minutul 60. Scorul final al partidei este 5-2 pentru Poli Iași.

CFR Cluj obține egalul în meciul disputat cu Chindia Târgoviște și rămâne pe locul doi în clasamentul Ligii.

Fc Viitorul se află la prima victorie din acest sezon, în urma meciului disputat cu Astra Giurgiu. Prima repriză se încheie cu golurile marcate de către cei trei jucători ai echipei de fotbal din Constanța, care sunt G. Iancu (minutul 13), K. Luckassen (minutuk 20) și A. Matan (minutul 38). Meciul dintre cele două echipe se încheie cu scorul de 4-1 pentru Fc Viitorul.

Academia Clinceni reușește surpriza etapei în meciul disputat cu Gaz Metan Mediaș, pe care-l câștigă cu scorul de 2-0.

Universitatea Craiova urcă pe poziția întâi a clasamentului în urma meciului disputat cu Fc Argeș. Partida se încheie 2-1 pentru echipa de fotbal din Craiova.

Sepsi Sf. Gheorghe obține prima victorie din acest sezon și urcă pe locul nouă al clasamentului Ligii.

Ultimele două meciuri din această etapă se dispută azi, între Fc Hermannstadt și Fc Botoșani, de la ora 18:00, respectiv meciul dintre Dinamo București și UTA Arad, de la ora 21:00.