De Mihai Popan - luni, 21 septembrie în categoria Sport
25

Distribuie pe rețelele de socializare

Rezultatele acestei etape din Liga I a fotbalului românesc:

Fc Hermannstadt obține prima victorie în Liga I de la startul noului sezon, în partida disputată cu Chindia Târgoviște. Meciul debutează cu golul lui Daniel Popa, atacantul echipei Chindia Târgoviște în vârstă de 26 de ani. La scurt timp după marcarea primului gol, Fc Hermannstadt egalează în urma unui contraatac care se încheie cu o lovitură de departajare executată de mijlocașul brazilian, Romario. Mijlocașul spaniol David Lastras închide tabela meciului la scorul de 3-1, în favoarea echipei Fc Hermannstadt.

CFR Cluj se află la cea de a treia victorie în Liga I și urcă pe poziția a doua a clasamentului, în urma meciului disputat cu Astra Giurgiu. Prima repriză se încheie prin autogolul mijlocașului Ljuban Crepulja (Astra Giurgiu) din minutul 45. În cea de a doua repriză, atacantul din Croația, Gabriel Debeljuh înscrie din pasa coechipierului său M.Rondon, în minutul 61. Scorul final al partidei se încheie 2-0 pentru CFR Cluj.

Partida disputată între Fc Viitorul Constanța și Sepsi Sf. Gheorghe se încheie 1-1. Fc Viitorul are două egaluri și două înfrângeri de la începutul campionatului.

Universitatea Craiova se impune în meciul disputat cu Fc Voluntari cu scorul de 2-1. În urma acestei etape U Craiova rămâne liderul clasamentului.

Meciul dintre Fc Botoșani și Academia Clinceni se încheie 0-0. De la începutul sezonului, Fc Botoșani nu are nicio înfrângere și a obținut două victorii și două egaluri.

Poli Iași câștigă al doilea meci în cadrul Ligii I și ocupă poziția șapte a campionatului. Prima repriză debutează cu golul celor de la UTA Arad din minutul 28, iar după șapte minute Poli Iași egalează prin atacantul Andrei Cristea. Golurile următoare sunt înscrise de O. Ursu (UTA Arad, minutul 62), Platini (Poli Iași, minutul 76) și R. Onea (Poli Iași, minutul 84). Scorul final al partidei se încheie 3-2 pentru Poli Iași.

FCSB rămâne pe poziția a treia a clasamentului în urma partidei disputate cu Fc Argeș, pe care o câștigă cu scorul de 3-0.

Ultimul meci al acestei etape se dispută între Gaz Metan Mediaș și Dinamo București, azi de la ora 21:00.