joi, 22 octombrie
Calificări Euro 2021-România U21 urcă pe locul 2 al clasamentului în urma meciului disputat cu Malta U21
De Mihai Popan - miercuri, 09 septembrie în categoria Sport
33

Distribuie pe rețelele de socializare

Echipa României U21 condusă de Adrian Mutu face pași mici spre calificarea la Campionatul European din 2021. Victoria României împotriva meciului cu Malta a adus echipei posibilitatea de a termina grupa pe locul 1. Chiar dacă tinerii tricolori termină pe poziția secundă a clasamentului, aceștia au șansa de a se califica la turneul final din Ungaria și Slovenia.

Încă din prima repriză România U21 domină meciul cu Malta, prin golurile înscrise de Denis Man și Ionuț Costache.

A doua repriză se încheie prin golul înscris de Denis Haruț, jucătorul lui Fc Botoșani, din minutul 83 al partidei. România Malta se încheie 3-0, pentru tricolori. Selecționerul român, Adrian Mutu, își trece în palmares a doua victorie.

În urma acestei victorii, naționala de tineret a României acumulează 16 puncte și se află pe locul al doilea al clasamentului, la doar 3 puncte de Danemarca.

Următoarele meciuri pe care naționala U21 a României le va disputa vor fi pe 9 octombrie cu Ucraina, respectiv 13 octombrie cu Malta.