US Open-optimile de finală
De Mihai Popan - miercuri, 09 septembrie în categoria Sport
25

Distribuie pe rețelele de socializare

Optimile de finală din cadrul campionatului de tenis US Open s-au terminat cu următoarele rezultate:

La categoria ATP simplu, suprafață dură, jucătorul de tenis din Rusia, Andrey Rublev câștigă partida cu italianul Matteo Berrettini cu scorul de 3-1.

Rusul Daniil Medvedev câștigă toate cele trei seturi cu scorurile de 6-4,6-1,6-0, în meciul disputat cu jucătorul de tenis din America, Frances Tiafoe.

Partida dintre Alexander Zverev și croatul Borna Coric se încheie cu victoria lui A. Zverev. În urma celor patru seturi disputate între cei doi tenismeni, scorul se încheie 3-1 pentru Zverev.

Spaniolul Carreno-Busta reușește să se califice în sferturile de finală ale campionatului după victoria obținută din meciul disputat cu Denis Shapovalov. Partida dintre cei doi se încheie după cinci seturi, dintre care jucătorul de tenis din Spania, Carreno-Busta, câștigă cele trei seturi, cu scorurile de 7-6, 7-6, și 6-3.

La categoria WTA simplu, suprafață dură, Victoria Azarenka, tenismena în vârstă de 27 de ani, se califică în sferturile de finală ale competiției după partida disputată cu Karolina Muchova, pe care o câștigă cu scorul de 2-1.

Elise Mertens câștigă ambele seturi jucate cu Sofia Kenin. Partida dintre cele două jucătoare de tenis profesionist a durat 1:16 minute.

Jennifer Brady o elimină pe jucătoarea din Kazakhstan, Yulia Putintseva, cu scorul de 2-0, iar ambele seturi le câștigă cu 6-3 și 6-2.

Naomi Osaka, una dintre cele mai tinere jucătoare de tenis de la US Open, se califică în sferturile de finală după partida disputată cu Shelby Rogers, care se încheie 2-0 pentru Osaka.

La categoria ATP simplu și WTA simplu, meciurile care se dispută în seara aceasta sunt: Tsvetana Pironkova și Serena Williams, de la ora 19:00, Andrey Rublev și Daniil Medvedev, de la ora 20:30.