Premierul Florin Cîțu, a declarat zilele trecute, că repornirea economiei, împreună cu bunul mers al campaniei de vaccinare, va conduce spre normalitatea atât de mult așteptată. Acest lucru ar putea să fie realizat la sfârșitul anului, și există posibilitatea ca economia să înregistreze o creștere mai mare decât a fost anticipat inițial. Acesta a mai declarat că modificarea perspectivei românești de la negativ la stabil ar însemna „investiții mai multe, care se traduc în locuri de muncă mai bine plătite, inflație mai mică, o calitate a vieții mai bună”.
Agenția de rating Standard & Poor’s a modificat perspectiva economiei țării noastre, de la negativ, la stabil, și a dat o ștampilă de garanție că Guvernul este unul performant.
„Am promis, la începutul anului, că vom face această trecere de la negativ la stabil și asta s-a întâmplat, pentru că am arătat responsabilitate fiscală, nu ne-am aruncat să folosim măsurile din trecut, arătăm un deficit bugetar în scădere, venituri mai mari la buget si avem două reforme importante - a salarizării și a pensiilor - despre care am anunțat cam cum vor arăta și nu vor deveni surse de instabilitate în bugetul României”, a declarat premierul Florin Cîțu, pentru Digi24.
Premierul este încrezător că țara noastră va avea nevoie de mai puține împrumuturi și că deficitul de anul acesta va înregistra valori sub 7%, lucru care va fi apreciat de agențiile de rating.
„Vom avea o creștere economică mai mare, un deficit mai mic, că lumea va circula liber, vom putea avea capacitate de 100% în hoteluri, restaurante, peste tot. Vă dați seama să avem din nou acea economie efervescentă...”, a declarat șeful Guvernului.
Florin Cîțu a discutat și despre reformele pensiilor și a salariilor, despre care a transmis că vor intra în vigoare anul viitor.
„Vom vedea cum vor arăta în final, dar cel puțin nu vor crește cheltuielile bugetare, asta vă asigur. Dar putem să reducem din cheltuieli prin reorganizarea ministerelor și acest lucru se poate face de fiecare ministru în parte. Sunt sigur că toți vor face, că toți au spus că susțin reforma și un stat cu cheltuieli mai mici”, a mai declarat premierul Florin Cîțu.