CS Minaur Baia Mare câștigă prima partidă disputată cu ciprioții de la Parnassos Strovolou în cadrul 1-imilor competiției EHF European Cup, cu scorul de 28 la 25. Prima repriză s-a încheiat 15 la 13 pentru gruparea băimăreană de handbal, portarul celor de la Minaur, Ionuț Ciobanu, a avut pe parcursul acestei reprize patru intervenții salvatoare și a apărat o lovitură de la 7m.
Repriza secundă a fost câștigată la o diferență de un punct (13-12), de către gruparea de handbal condusă de Adrian Petrea, care intră în avantaj câștigând prima partidă din 16-imile competiției europene.
Cei doi tunari, Alexandru Csepereghi și Jose de Toledo, au revenit în lotul echipei băimărene, în urma problemelor musculare întâmpinate în etapele trecute. Cei care au avut probleme de sănătate au fost incluși din nou în echipă, inclusiv Edmilson Adrade de Araujo.
Mâine va avea loc cel de al doilea meci dintre CS Minaur Baia Mare și Parnassos Strovolou de la ora 17:00, contând pentru calificarea în faza următoare a competiției europene.
Sursă foto: CS Minaur