Performanță lăudabilă reușită de handbalistele de la Dunărea Brăila, care au reușit să se impună cu scorul de 26 la 24, împotriva echipei conduse de tehnicianul Jakob Vestergaard, Viborg HK. Brăilencele au reușit să întoarcă scorul din prima repriză, fiind conduse cu scorul de 6-4 au înscris cinci goluri consecutive și au preluat conducerea. Pauza din tur s-a încheiat 13-12, pentru handbalistele românce, iar în repriza secundă brăilencele s-au impus cu același scor.
Victoria din returul de azi le-a asigurat handbalistelor românce calificarea în grupele Ligii Europene și au reușit performanța de a elimina una dintre cele mai bune echipe de handbal feminin, Viborg HK. Returul s-a încheiat cu victoria brăilencelor la scorul de 32 la 28, prima repriză fiind câștigată cu 17 la 14 de către românce, iar cea de a doua la o diferență de un gol (15 la 14). Deși brăilencele au început prost acest meci, fiind conduse cu scorul de 4-0 în minutul 4, echipa din Brăila și-a intrat în mână și au egalat în minutul 12 (5-5).
Finalul partidei le asigură româncelor calificarea în grupele Ligii Europene, iar tragerea la sorți a grupelor se va desfășura joi (26 noiembrie) de la ora 12:00.